Коротка характеристика різновиду
Твердокола гарбуз — це та ж голос'яна. Посадка та догляд за ними однакові, вимоги до ґрунтових субстратів, а також усі агротехнічні прийоми аналогічні, різниця лише в тому, що голосемні сорти тепліші. Але це один різновид, тому зовні їх легко сплутати. Відповідно, їхня технологія оброблення істотно не відрізняється. Це така сама рослина, з порожнистим плетеним стебел, завдовжки до 5-12 метрів із вельми потужною, характерною для сухого клімату, кореневою системою, що поширюється за об'ємом, часом понад 3-5 м3. Росте вона дуже швидко — деякі сорти за 3-4 місяці покривають площу до 32 м.
Голосем'яна гарбуз більш чутливий до часу висаджування, оскільки оптимальна температура ґрунту для її проростання не нижче ніж 14-16 °C, тоді як для звичайної — 11-12 °C. Відбувається це через те, що зародок без захисту оболонки за низьких температур досить швидко загнує, тому є сенс вирощувати цю культуру через розсаду.
Залежно від сорту, на рослині може формуватися до 80 жіночих і понад 400 чоловічих квіток. Сходження віком 20-30 днів уже дають перші чоловічі, а ще за тиждень із невеликим розкиданням розпускаються також жіночі квітки. Є вони на 3-11 листовому вузлі, водночас, ніж нижче перша жіноча квітка, тим сорт більш швидко стиглий. Варто зазначити, що голосемні різновиди мають трохи більший розмір бутонів.
Плоди голосем'яних сортів зазвичай не досягають грандіозних розмірів звичайного гарбуза. Вони зазвичай важать 5-8 кг, рідко трапляються до 16 кг, округлої форми з твердою, але тонкою скоринкою, жовтого кольору із зеленими ненасиченими смужками.
Квіти. Насіння овочів,засоби захисту рослин,добрива можна придбати в інтернет-магазині "Райський садочок".
Харчова цінність
За харчовими якостями м'якуш голосанного та звичайного гарбуза мало відрізняється, оскільки спочатку перший різновид — це технічні сорти, призначені для віджимання олії з насіння. Однак деякі з них мають чітко окреслені смакові відмінності від усіх інших. Наприклад, солодкі сорти, як-от «Абрикосова гарбуз», а також «Білорусська голосем'яна», що містять до 5-8% цукру. Стандартно м'якоть використовується для виготовлення пюре, соків, для начинки тістечок, як складник рисової, пшованої та інших каш.
Але головна цінність цих сортів — насіння. Виробництво насіння без оболонки — основний напрямок селекції. Їх використовують у свіжому або обробленому вигляді. Розмолоті смажені насіння використовують як приправу до кондитерських виробів. Борошно з них чудово йде до салатів і різних соусів разом із часником, петрушкою, кінзою, кропом та оливковою олією.
Розмолоті підсмажені гарбузове насіння надають стравам незвичайний, оригінальний смак, здатний викликати захоплення в будь-якого гурмана. Каша, домашня випічка і навіть сендвіч, посипаний таким порошком, стане абсолютно новою для вас стравою.
Через те, що насіння гарбуза містить вітаміни групи A й Е (токофероли), які працюють як антиоксиданти, їх можна вважати омолоджувальним засобом. До 55% олії в їхньому складі дало змогу зарахувати голосем'яний гарбуз до олійних рослин. Завдяки оптимальному для людини збалансованому складу жирних кислот, воно є дуже цінним продуктом.
Гарбузове насіння використовується народною медициною, більшість методів якої прийняті офіційною. Вживання їх рекомендоване як додатковий засіб під час лікування багатьох захворювань. Підтвердженням визнання їхніх корисних властивостей є препарат «Гарбуз», що вже тривалий час користується незмінним попитом.
Вимоги до ґрунту та севооберта
Як і будь-який різновид гарбуза, голос'яний сорт такий же теплолюбну рослину короткого субтропічного дня. Наші широти не надто рясні на сонячну погоду, тому під цю культуру відводять добре прогрівані, захищені від вітру ділянки, бажано на південних схилах пагорбів.
Ґрунти потрібні добре аеровані, багаті на органіку, перегній, не нижче від слабокислих (pH від 6,5 до 7,5). кисліші пригнічують розвиток рослин. Гарбуз дуже вимогливий до поживних речовин. Згідно з дослідженнями на тонну плодів рослина споживає з ґрунту 4,5 кг калію, 2,7 кг азоту та 1,2 кг фосфору за коефіцієнта використання 50, 50 і 40% відповідно. Зрозуміло, такі втрати не можна заповнити лише органікою, тому треба подбати про нормальне севообладнання, а також регулярних підживлень.
Найвдалішими попередниками гарбуза можуть бути картопля, кукурудза, капуста, цибуля, морква, буряк, різноманітна пряна зелень. Повторно засівати ділянку подібною до культури, як-от огірки, патисони, кабачки, кавуни, допустимо не раніше, ніж за 4 роки. Причин тут дві: можуть залишитися з минулого сезону шкідники та хвороби, загальні для всіх бахчевих, а також сильне виснаження землі, що потребує поповнення.
Ризик переопилення
І важлива особливість, яку має гарбуз голос'яний — вирощування з метою отримання насіння від нього, вельми напружена справа. Оскільки рослини запираються комахами, «дальність дії» яких досить велика, дуже важливо знати напевно, що поблизу немає близькорідних культур, як-от звичайна гарбуз, патисони або кабачки. Перепікання з них призведе до того, що отримані насіння гарбуза наступного року будуть уже з оболонкою, як у звичайної твердокрої, а сам плід може виявитися зовсім незрозумілим сорту. На жаль, вірогідно дізнатися про перепікання можна буде лише за рік після дозрівання врожаю.
Більш надійне штучне запилення, наприклад, за допомогою пензлика, взявши пилок із чоловічих квіток. Бажано після цього, щоб до ривця запиленої квітки не проникли комахи-посилювачі, стягнути його вінчик м'якою канцелярською гумкою або захистити поліетиленовим пакетом. Для гарантії напилення треба повторити цю процедуру з кожною квіткою кілька разів. Крім отримання доброякісного насіння, такий метод також дає змогу підвищити врожайність плодів.
Агротехніка голосем'яних сортів
Якщо є бажання використовувати насіння власного вирощування, то їх потрібно брати з повністю дозрілих плодів. Зберігати краще в паперових пакетиках, але перед цим їх треба промити та добре просушити. Посіяне насіння зазвичай проклеюється через 5-8 днів. Сходи не переносять посушливості, тому має бути передбачене зрошення ділянки. Глибина закладення на поливних землях 5-6 см. Схема посадки кущових сортів 70х70 см, середньоплетистих — 70х140 см, і великоплетистих — (180-210)х (100-180) см.
Перед саджанням насіння треба 8-10 годин прогрівати за температури +40 °C, потім на 12 годин замочити в розчині стимуляторів посхожим, наприклад, «Міцефіт» або «Вимпел» будь-яким доступним способом (бурбулятор, вермикуліт). Висівати треба тільки тоді, коли вже встановлять стійка тепла погода без ризику несподіваних заморозків.
Для посадки готується лунка діаметром 30-40 см, для чого з підготовленого ґрунту знімають верхній сухий шар, а в заглибленні заливають 1-2 літри теплої води. Водночас закладають 5-8 кг перегною, 75 грамів суперфосфату, а також склянку золи або півстакану сульфату калію. Все це ретельно перемішують із ґрунтом до глибини 15-20 см, потім до отриманого субстрату сажають 3-4 насіння гарбуза з відстанню між ними 3-4 см на глибину 5-6 см, заробляють їх ґрунтом, а зверху мульчують перегним або торфом. Після того як виходи проклюнуться, залишають максимум дві найсильніші рослини на лунку.
Вирощування через розсаду
Потреба пізнього висмоктування — це та особливість, якою вирізняється гарбуз голосем'яний. Вирощування її через розсаду дає можливість нівелювати цю особливість. Саме такий метод рекомендують також виробники насіння, оскільки він дає змогу отримати максимальну врожайність.
Під час саджання на розсаду треба розрахувати терміни так, щоб із моменту проклеювання насіння до перенесення в відкритий ґрунт за встановленої погоди без гарантійних заморозків пройшло 3-4 тижні. Другий контрольний критерій — досягнення розсади висоти 15-22 см, або наявність не менш ніж два справжні листя.
Оскільки всі бахчеві погано переносять пересадку, розумно обійтися без неї, застосувавши торф'яні горщики, розміром 8х8 або 10х10 см. Як ґрунт краще використовувати магазинний ґрунт для огірків. Для самостійного приготування можна використовувати такий склад: співвідношення 2:1:1 торфу, перепрілих тирси та перегною відповідно, а також на кілограм суміші чайна ложка препарату «Кеміра люкс» або «Нітрофоски». Можна додати 1 частину вермикуліту. Все це ретельно перемішати.
Оптимальна для росту розсади температура +22–25 °C за соковитого освітлення не менш ніж 12 годин. Відразу після розкриття насіннєльного листя, рослина потрібно підгодувати. Непогані добрива для цього «Екофоска», «Уніфлор Зріст» або «Кеміра Люкс», розчинивши їх відповідно до рекомендацій на етикетці. Мікродобри не потрібні, якщо використовувати готову огіркову ґрунтосмся. Підгодовувати треба з інтервалом 7-10 днів або 2-3 рази за весь розсадний період. Перед висаджуванням у відкритий ґрунт розсаду загартовують провітрюванням або виносом його на свіже повітря.
Ґрунт перед висаджуванням розсади або насіння на грядку має бути розпушене на глибину 6-7 см і очищене від бур'янів. Розсаду треба поливати щодня, поки вона не приживиться. Ґрунт на грядці потрібно постійно розпушувати на глибину 6-8 см у лунках навколо рослини, і на 12-18 см у міжрядах, злегка занурюючи стебла, не допускаючи появи твердої кірки на поверхні. Ґрунт має бути завжди злегка вологим, але несоманою.
Розсада голосем'яного гарбуза сорту Штирійська
Перву підживлюшку бажано зробити вже за 7-10 днів після висаджування розсади. Як добриво цілком підійде розведений курячий помет (1:20), коров'ячий гній (1:10) або настій бур'янів (1:5). Але однією органікою під час вирощування гарбуза не вдасться. До будь-якого з цих розчинів потрібно ще додати 45 мл (3 ст. ложки) «Азофоски», 30 г сульфату калію, а також бажано, мікроудобре «Уніфлор-мікро». Цією сумішшю можна підгодовувати рослину щотижня по 1 л на лунку. Обов'язково треба підгодувати після появи двох-трьох листя, під час цвітіння, а під час плодоносіння кількість «Азофоски» бажано збільшить до 60 мл.
У середині літа від основного плеті відростають бічні пагони, але їх краще прищипнути. коріння, що утворюється в вузлах, злегка присипає землею. Коли почнуть формуватися зав'язки, під них можна підкласти траву або шматочок фанери для того, щоб вони не загнили. Коли буде сформована потрібна кількість плодів — для голосем'яного гарбуза це від 1 до 7 штук, треба прищипнути також головний виріб.
Ознака дозрівання — плодоніжка, листя й пагони всихають, плід гарбуза набуває своєрідного сорту забарвлення. До настання морозів усі їх потрібно прибрати, зрізавши разом із плодоніжкою.
Зберігання
Просушені та відмиті від ґрунту плоди зберігаються в сухому місці до листопада — це не більш ніж 2 місяці з моменту прибирання. Потім вони починають засихати або навіть гнути, а насіння всередині проростати, стаючи непридатним ні для вживання в їжу, ні як посадковий матеріал. Найлегкіші сорти, наприклад, гарбуза Штірійська, здатні зберігатися до 3 місяців.
Урожай голосем'яного гарбуза Штирійської
Темний провітрюваний льох із вологістю 75-80% за температури +3-15 °C можна вважати найкращим місцем для зберігання гарбуза. Для цих же цілей можна пристосувати закриту лоджію, гараж, горище, сарай з аналогічними умовами.
Зберігання гарбуза просто на землі неприпустимо. Укладати плоди потрібно на піддони, стелажі або полиці плодоніжками вгору, і так, щоб вони не торкалися між собою. Зручно перекласти їх сухим сіном або соломою. Під час зберігання сонячні промені не мають потрапляти на їхню поверхню.
Плоди з ознаками пошкоджень або гниття зберігання не підлягають. Їх краще відразу переробити, а надлишок довгий час можна тримати в морозильнику. Послідовність утилізації плодів залежить від довжини плодоніжки — спочатку використовують із найкоротшою.
Основні атрибути | |
---|---|
Країна виробник | Україна |
Культура | Гарбуз |
Тип продукції | Посівний (насіння) |
- Ціна: 250 ₴